Arganový olej z Maroka v BIO kvalitě

Extrakce arganového oleje je časově náročný a intenzivní proces, což je také důvod, proč je tolik důležité získávat jej v rámci férového obchodu. Se zvyšující se poptávkou po této surovině je čím dál snadnější zapomenout na to, jak náročnou práci místní ženy vykonávají a snižovat na trhu její cenu. Ženy, které tady však skutečně dřou, by s touto praxí přišly na svých mzdách a pracovních podmínkách zkrátka, nadnárodní korporace by vydělávaly a místní trpěli.

To je důvod, proč je kooperativa Sidi Yassine tak unikátní. Zakladatelem a majitelem je Ulysses Müller, který dodává Weledě UK 100% přírodní, fair trade a organický arganový olej. Původem Švýcar, vybudoval tuto kooperativu ve spolupráci se svou marockou manželkou před 12 lety s důrazem na vysokou mezinárodní kvalitu založenou na fair trade a organických principech. Kooperativa Sidi Yassine je jediná v regionu, která nabízí arganový olej v této kvalitě.

Weleda je značka, která vždycky upřednostňovala lidské zacházení před zisky a operovala udržitelně v harmonii s přírodou a člověkem – to je také důvod, proč partnerství s touto ženskou kooperativou tak dobře funguje. Sidi Yassine nabízí práci zhruba sedmi stovkám lidí, 99 % z nich patří k nejchudší vrstvě berberského obyvatelstva. Pozitivní je především to, že ženy získaly lepší mzdu a také respekt za svou těžkou práci.

Produkce 2 – 2,5 kg oříšků na 1 l arganového oleje zabere zhruba 15 hodin práce. Po té, co plod spadne ze stromu a už usušený na slunci je sbírán, je jednoduchým strojem odstraňován vrásčitý obal plodu, skořápka je rozbita mezi dvěma kameny – kamenné lisy jsou obvykle majetkem samotných žen a dostávají se k nim z rodinných zdrojů.

arrow_back